Malformacje naczyniowe Bychawa – diagnostyka i leczenie
Malformacje i naczyniaki są to wrodzone anomalie naczyniowe różnego pochodzenia. Większość naczyniaków ulega samoistnej inwolucji z pozostawieniem blizny, teleangiektazji lub naddatku skórnego. Malformacje naczyniowe nigdy nie zanikają i mogą ulegać hiperplazji lub guzkowemu przerostowi. Zabiegi wykonuje dr n. med. Ewa Szpringer na Oddziale Leczenia Jednego Dnia w Bychawie.
Rodzaje malformacji
Malformacje ze względu na rodzaj utkania naczyniowego dzielimy na kapilarne (włosowate), żylne, tętnicze, limfatyczne i mieszane. Malformacje mogą charakteryzować się niskim lub wysokim przepływem krwi w jej obrębie. Co więcej malformacje mogą być elementem zespołów chorobowych np. Sturga-Webera, Klippla-Trenauneya-Webera, Cobba, zespołu von Hippla-Lindau.
Diagnostyka i różnicowanie malformacji oraz naczyniaków opiera się na badaniu klinicznym, wywiadzie i USG. Konsultacje do zabiegu malformacji wykonywane są w Klinice Laser Medic – Dermatologia i Kosmetologia w Lublinie na ul. Chodźki 3 lok. 2.
Na wizytę można umówić się:
- Telefon: 887-888-880
- Telefon: 81-740-91-12 (wew.13)
- E-mail: lasermedic@vp.pl
- Klinika Laser Medic – Dermatologia i Kosmetologia
- ul. Chodźki 3 lok. 2, 20-093 Lublin
- Godziny otwarcia:Poniedziałek8:00 – 16:00Wtorek8:30 – 17:00Środa8:30 – 18:00Czwartek8:30 – 17:00Piątek8:30 – 18:30
Leczenie
W leczeniu malformacji kapilarnych stosuje się laser pulsacyjno-barwnikowy o długości fali 595nm. Dzięki temu laseroterapia pozwala na częściowe lub całkowite usunięcie malformacji. Jednak ilość zabiegów uzależniona jest od wielkości zmiany, lokalizacji i jej głębokości. Bezpośrednio po zabiegu na skórze pojawiają się zasinienia w kształcie pierścieni i kółek. Zasinienia ustępują w ciągu kilku do kilkunastu dni, stopniowo zmieniając barwę na jaśniejszą. W miejscach poddanych zabiegowi może pojawić się obrzęk, rzadko płyn surowiczy oraz pojedyncze strupki.
Laseroterapia jest przeprowadzana laserem neodymowo-jagowo-barwnikowym, Cynergy, o długości fali 595 nm z systemem chłodzenia DCD. W skład zespołu specjalistów, którzy będą opiekować się Państwa dziećmi w trakcie zabiegu i po nim, wchodzą: dermatolog, anestezjolog, pielęgniarki i w zależności od potrzeby, okulista. Po wykonanym zabiegu, dzieci pozostają pod obserwacją anestezjologa przez kilka godzin (zwyczajowo około 3 godzin), po czym bezpiecznie mogą udać się do domu z rodzicami.
Jak przygotować dziecko do zabiegu:
- Badania z którymi powinny zgłosić się rodzice: morfologia krwi z rozmazem, analiza moczu, grupa krwi, waga dziecka, *rezonans magnetyczny (jeśli był wykonany).
- Zaświadczenie od pediatry stwierdzające, że dziecko może być poddane narkozie oraz nie stwierdza się u niego w chwili badania, cech jakichkolwiek infekcji.
Informacje dodatkowe:
- W chwili przeprowadzenia zabiegu dziecko powinno być całkowicie zdrowe. Jeśli wystąpiła infekcja, czas jaki powinien upłynąć pomiędzy infekcją a zabiegiem, musi wynosić 2 tygodnie.
- Jeżeli konieczne jest podanie leków stale przyjmowanych, w godzinach porannych, należy podać te leki jak najwcześniej z łykiem wody.
- Dziecko przed zabiegiem pozostaje na czczo. Ostatni posiłek: minimum 6 godzin przed zabiegiem, spożywanie napojów: minimum 4 godziny przed zabiegiem
- Dzieci po szczepieniu:
- świnka, odra, różyczka- znieczulenie po 3 tygodniach,
- polio doustne i gruźlica znieczulenie po 6 tygodniach,
- di-perte, hemophilus po 3 tygodniach.
Lekarz anestezjolog spotka się z Państwem przed zabiegiem, przeprowadzi wywiad, zbada dziecko i ostatecznie zakwalifikuje dziecko do narkozy. Przed zabiegiem rodzice powinni pisemnie wyrazić zgodę na znieczulenie, przeprowadzenie zabiegu laserowego oraz ewentualnie na badanie okulistyczne.
Zapisy
Zapisy na zabiegi są realizowane drogą e-mailową – rejestracja@malformacja.eu lub telefonicznie pod nr 607-336-337 w godzinach 9-15.
Zalecenia po zabiegu
Zalecenia po zabiegu obejmują chłodzenie miejsca zabiegowego przez 10-15 min, unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie filtrów SPF50 przez 4 tyg. Po zabiegu można myć skórę środkami do pielęgnacji skóry wrażliwej oraz naczyniowej oraz używać kremu do cery naczynkowej zaleconego przez lekarza.
Zabiegi laseroterapii laserem pulsacyjno-barwnikowym można wykonywać w odstępach 8 tygodniowych, z wykluczeniem okresu letniego.
Zapraszamy do zapoznania się z zakresem świadczonych usług przez poradnie psychologiczne dla dzieci > kliknij tutaj. Zobacz stronę POZ > kliknij tutaj.