OKULISTYKA S.C.

Pracownia USG

Opis badania USG

Ultrasonografia (Badanie USG) to nieinwazyjna metoda badania diagnostycznego pozwalająca na uzyskanie obrazów przekrojów ciała ludzkiego w oparciu o zjawisko rozchodzenia się i odbicia fali ultradźwiękowej. Badanie jest bezpieczne dla Pacjenta, bez stwierdzanych efektów ubocznych, szybkie w wykonaniu i nie uciążliwe dla Pacjenta.

Badanie USG jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w praktyce ambulatoryjnej. Pozwala na ocenę narządów wewnętrznych jamy brzusznej i miednicy małej na potrzeby interny, chirurgii, ginekologii i położnictwa, stawów, mięśni i ścięgien w ortopedii, gruczołów i tkanek miękkich szyi w szczególności tarczycy czy ślinianek. Zlecenie na badanie USG wystawia lekarz podczas wizyty w Poradni Lekarza Rodzinnego w Bychawie lub w Lublinie. Istnieje również możliwość wykonania badania prywatnie.

Przebieg badania USG

Do wykonania badania należy odsłonić odpowiedni fragment ciała. Lekarz przed przyłożeniem głowicy posmaruje go żelem ułatwiającym przewodzenie. Następnie przesuwa głowicą pod różnymi kątami do badanego miejsca. Obraz jest pokazywany i nagrywany na specjalnym monitorze a następnie lekarz ogląda i ocenia wynik badania.

USG jamy brzusznej

Ocenie i opisowi podlegają narządy jamy brzusznej takie jak wątroba, drogi żółciowe, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona nerki, pęcherz moczowy. Oceniane są także duże naczynia jamy brzusznej, stwierdzić można również, czy obecne są powiększone węzły chłonne i wolny płyn. Do rutynowego badania wymagane jest odpowiednie przygotowanie: Pacjent pozostaje bez posiłku co najmniej 6 godzin, a osoby z tendencją do wzdęć proszone są o zażywanie na kilka dni przed badaniem środków przeciwwzdęciowych.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

Dzień przed badaniem
• Stosuj dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa.
• Dodatkowo możesz przyjąć lek, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, ponieważ jest ono przeszkodą dla ultradźwięków, np. Espumisan, Esputicon lub podobne, 3 x dziennie 2 kapsułki. Można go kupić w aptece bez recepty. Jest on szczególnie wskazany na 3 dni przed badaniem u Pacjentów z tendencją do zaparć i wzdęć brzucha.

Jeżeli badanie odbywa się do godz. 12:00
• Zgłoś się na badanie na czczo.
• Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie spożyj do godziny 18.

Jeżeli badanie odbywa się po godz. 12:00
Co na co najmniej 6 godzin przed badaniem:
• Nie przyjmuj pokarmów.
• Nie pij innych płynów poza niesłodzoną wodą niegazowaną. W szczególności nie pij kawy i mocnej herbaty.
• Nie pal tytoniu.
• Nie żuj gumy.
• Dodatkowo, możesz przyjąć np. Espumisan, Esputicon lub podobne, 3 x 2 kapsułki w ciągu dnia.

USG tarczycy

Badanie USG tarczycy, które zwykle zleca się w przypadku podejrzenia schorzeń tarczycy, stanowi uzupełnienie diagnostyki w momencie wykrycia nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych. Wykonuje się je również wtedy, gdy członkowie rodziny Pacjenta chorują na schorzenia tarczycy i istnieje u niego podejrzenie obecności patologii.

Inne wskazania do przeprowadzenia tego badania to:
• widoczne wole lub powiększenie tarczycy stwierdzone podczas badania palpacyjnego,
• duszności niewywołane schorzeniami dróg oddechowych,
• problemy z przełykaniem bez jednoznacznej przyczyny ich powstania,
• objawy nadczynności tarczycy, np. spadek masy ciała, rozdrażnienie, drżenie rąk, kołatanie serca, nadmierna potliwość,
• objawy niedoczynności tarczycy, np. przyrost masy ciała, problemy z koncentracją, bladość i suchość powłok skórnych, spadek potliwości,
• kontrola rozwoju stanów zapalnych tarczycy bądź zmian ogniskowych, stwierdzonych w poprzednim badaniu obrazowym,
• diagnostyka chorób Graves’a Basedova lub Hashimoto,
• podejrzenie nowotworu tarczycy.

Przebieg badania USG tarczycy

USG tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent musi jedynie odsłonić szyję i zdjąć z niej biżuterię. Badanie USG tarczycy jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, jeśli ma kłopot z przełykaniem lub powiększone wole. Lekarz rozpoczyna badanie od nałożenia żelu na głowicę USG. Następnie dociska głowicę aparatu do badanego obszaru ciała. Po wykonaniu serii zdjęć i dokładnym pomiarze oraz obejrzeniu narządu przystępuje do opisywania konkretnych ujęć i kondycji organu. Wyniki badania są zatem dostępne od razu, a czas jego trwania zazwyczaj nie przekracza 10 minut.

Wymagane jest skierowanie na badanie USG

Bezpłatnie realizowane są badania zlecone przez lekarzy OKULISTYKA S.C., po uprzedniej rejestracji telefonicznej lub osobistej w Rejestracji Przychodni Lekarza Rodzinnego w Bychawie – ul. Piłsudskiego 63, tel. 81 478 73 93 oraz w Lublinie – ul. A. Mickiewicza 28, tel. 81 478 73 83.
Istnieje możliwość wykonania odpłatnych badań USG.

  • USG jamy brzusznej – 150 zł
  • USG tarczycy – 150 zł