Przed kilkoma laty, nikt nie spodziewał się w jakiej rzeczywistości przyjdzie Nam funkcjonować w życiu codziennym. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, spowodowaną coronawirusem zostaliśmy zmuszeni przeorganizować życie rodzinne, społeczne, jak również zawodowe.
Zarówno dorośli, jak i dzieci zostali zmuszeni do zwiększenia ilości spędzanego czasu przed komputerem.
Pracując w gabinecie okulistycznym, zauważalny jest wzrost liczby dzieci zgłaszających się z powodu pogorszenia widzenia do dali, oraz uczuciem zmęczenia oczu, a nawet bólów głowy związanych z dłuższym czasem spędzonym przed ekranem komputerowym.
Według danych statystycznych UN z 2015 roku w 2050 roku ponad połowa społeczeństwa będzie dotknięta problemem krótkowzroczności… patrząc realnie epidemia COVID przyspieszyła epidemię krótkowzroczności. / Krótkowzroczność
Krótko o krótkowzroczności…
Krótkowzroczność = Miopia (gr. Myopia) – w znaczeniu dosłownym oznacza mrużenie oczu (od mýein „zamykać” i ṓps „oko”). Nie sposób nie zauważyć, wśród ,,krótkowidzów” mrużenie oczu, celem ,,wyostrzenia obrazu”. Jest to wada wzroku, która wymaga noszenia okularów ,,minusowych” celem rozproszenia obrazu, który bez korekcji okularowej powstaje w przestrzeni przed siatkówką. Oko krótkowzroczne jest stosunkowo za długie do mocy optycznej oka, a soczewki z wartościami ujemnymi powodują ogniskowanie obrazu dokładnie na siatkówce. / Krótkowzroczność
Do czynników sprzyjających powstawaniu krótkowzroczności możemy zaliczyć:
- czynniki genetyczne (odpowiedzialne za występowanie ok 40% krótkowzroczności)
- styl życia ( czas który spędzamy przy pracy do bliży, czas spędzony przy sztucznym oświetleniu)
Dlaczego styl życia jest czynnikiem indukującym powstawanie krótkowzroczności?
Musimy trochę wyjaśnić jak działa układ optyczny oka, żeby zrozumieć dlaczego długie spędzanie czasu przed monitorem może wpływać na wadę wzroku…
Układ optyczny oka jest układem dynamicznym i w zależności od odległości obrazu od oka może zmieniać swoją moc, zmieniając właściwości ,,skupiania” światła przez soczewkę.
Gdy patrzymy na punkt położony w dali, mięsień rzęskowy jest rozluźniony, układ więzadłowy utrzymujący soczewkę jest napięty, a soczewka jest ,,płaska” i słabiej załamuje światło. Podczas patrzenia na przedmiot znajdujący się blisko – soczewka zmienia swoją moc łamiącą i kształt w procesie akomodacji.
Co się wtedy dzieje?
Mięsień rzęskowy jest napięty, a układ więzadłowy soczewki rozluźniony, dzięki czemu soczewka staje się bardziej kulista i silniej załamuje światło, a moc soczewki jest większa niż przy patrzeniu w dal. Powoduje to powstawanie obrazu relatywnie przed siatkówką, tworząc ,,pseudokrótkowzroczność”.
Utrwalenie tego procesu, może spowodować rozwijanie się krótkowzroczności. / Krótkowzroczność
Co możemy zrobić, aby zapobiegać i przeciwdziałać postępowi krótkowzroczności?
- stosowanie przerw, gdy jest konieczna praca z bliska (co 20 minut, przez 20 sekund, spojrzeć na odległość >6m),
- higiena pracy wzrokowej (np. w czasie przerwy w pracy zamknąć na kilkadziesiąt sekund oczy i ,,zakreślać oczami ósemki”),
- zmniejszenie dostępu światła sztucznego, na rzecz oświetlenia słonecznego (naukowcy odkryli, że podczas ekspozycji na naturalne światło produkowana jest dopamina która reguluje prawidłowy wzrost gałki ocznej),
- przed snem na co najmniej godzinę nie patrzeć w ekran (światło niebieskie dysreguluje wydzielanie melatoniny, a zaburzenie jej wydzielania indukuje nadmierny wzrost gałki ocznej) dobór odpowiedniej korekcji okularowej.
Korzystając z czasu wakacji, dbajmy o to, by nasze dzieci spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza po tak długim okresie izolacji i nauki zdalnej.
Pamiętajmy, że największy wpływ na rozwój krótkowzroczności ma styl życia, a codziennie nawyki mogą wpłynąć na rozwój oraz dynamikę postępu wady wzroku.
lek. Barbara Szalewska – Czubacka