Leczenie zaćmy. Zabieg operacyjny usunięcia zaćmy jest uważany za jedną z najskuteczniejszych stosowanych na świecie procedur medycznych.
Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki własnej pacjenta, a następnie wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do torebki soczewki. / Leczenie zaćmy
Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji przeprowadzona została po raz pierwszy w 1967 roku przez Charlesa Kelmana. Zastosowanie ultradźwięków pozwoliło na rozdrobnienie jądra soczewki i jego usunięcie przez niewielkie cięcie. Był to znaczący postęp w rozwoju okulistyki. Od czasu wprowadzenia metody fakoemulsyfikacji zaznacza się tendencja do zmniejszania wielkości cięcia rogówkowego. Pod koniec XX i na początku XXI wieku rozwinęły się kolejno metody: (SICS — small incision cataract surgery) z zastosowaniem cięcia o długości 2,0-3,2 mm oraz (MICS — micro incisions cataract surgery), w której długość cięcia wynosi poniżej 2,0 mm. Wprowadzenie mikrocięcia zmniejsza pooperacyjny astygmatyzm oraz przyspiesza rekonwalescencję wzrokową.
W 2008 roku po raz pierwszy w operacji zaćmy zastosowano laser femtosekundowy, który został zarejestrowany do praktyki klinicznej w 2010 r. przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA — Food and Drug Administration). Laser stosowany jest do wykonywania cięć w rogówce, przeprowadzenia kapsułoreksji oraz fragmentacji jądra soczewki. Wykorzystanie lasera w operacji zaćmy jest kolejną metodą, która w znaczący sposób wpłynęła na powtarzalność i bezpieczeństwo operacji.
Powikłania śródoperacyjne i pooperacyjne chirurgii zaćmy / Leczenie zaćmy
U pacjentów z cukrzycą po operacji zaćmy występuje zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań śród- i pooperacyjnych. Dzieje się tak ze względu na zwiększoną podatność na wystąpienie zakażeń, zmniej szony efekt działania kropli rozszerzających źrenicę oraz większą aktywność prozapalną. Najczęstszymi powikłaniami, stwierdzanymi u pacjentów z cukrzycą częściej niż w populacji ogólnej, są: zapalenie wnętrza gałki ocznej, zmętnienie torebki tylnej soczewki (PCO — posterior capsule opacification) oraz torbielowaty obrzęk plamki (CME — cystoid macular edema).
Artykuł dotyczy “Cukrzycowej choroby oczu” i jest częścią cyklu. Niebawem opublikujemy kolejne zagadnienia związane z tematem.
Źródło: “Cukrzycowa choroba oczu” pod redakcję prof. dr. hab n. med. Edwarda Wylęgały i prof. dr. hab. n. med. Edwarda Franka
Zapraszamy na stronę www z rejestracją online > kliknij tutaj. Zobacz artykuł o cukrzycy > kliknij tutaj. Wejdź na www POZ > kliknij tutaj.