Kontynuacja artykułu “Jaskra 1” “Jaskra 2”
W ostatnim okresie wprowadzono szereg nowych technik operacyjnych nazwanych mało inwazyjnymi (MIGS — minimally invasive glaucoma surgery).
Operacje te stosuje się zdecydowanie wcześniej niż klasyczne, ponieważ dają mało powikłań przy stosunkowo dużej skuteczności i małej ingerencji w tkanki oka. / Okulista Gerkowicz Marek.
Leczenie ostrego zamknięcia kąta przesączania (dawniej nazywanego ostrym napadem jaskry) jest stanem nagłym w okulistyce i wymaga zaopatrzenia przez specjalistę. Pierwsza pomoc powinna jednak być wdrożona natychmiast po rozpoznaniu. Ostre zamknięcie kąta objawia się bólem gałki ocznej promieniującym do skroni. Ból jest tak intensywny, że może powodować wymioty. Gałka oczna jest twarda “jak kamień”, źrenica poszerzona, a gałka oczna czerwona. Leczenie rozpoczynamy od podania do chorego oka kropli: Beta-bloker (timolol), alfa 2-agonista brymonidyna), inhbitor anhydrazy węglanowej oraz parasympatykomimetyk (2% Pilocarpina) dwa razy przez pierwszą godzinę. Dodatkowo co dwie godziny należy podawać krople kortykosteroidowe. W celu zmniejszenia wytwarzania cieczy wodnistej stosuje się acetazolamid doustnie w dawce 10 mg/kg/dobę. W celu zmniejszenia objętości ciała szklistego można podać 20% mannitol (dożylnie) lub 50% glicerol w dawkach 1,0-1,5 g/kg/dobę (doustnie). Po ustąpieniu obrzęku rogówki należy wykonać irydotomię lub irydektomię. Należy także pamiętać o wykonaniu irydotomii laserowej w drugim oku jako zapobieganie wystąpieniu napadu ostrej jaskry. / Okulista Gerkowicz Marek.
W cukrzycy, ze względu na niedotlenienie, łatwiej dochodzi do apoptozy komórek zwojowych. Dlatego też pacjenci z cukrzycą i jaskrą powinni być częściej badani nie tylko pod kątem zaawansowania retinopatii cukrzycowej, ale również zmian jaskrowych. Najtrudniejszą do leczenia postacią jaskry związaną z cukrzycą jest jaskra wtórna. W tej postaci choroby naczynia krwionośne oraz tkanka włóknista zamykają kąt przesączania, powodując bardzo wysokie zwyżki ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jaskra taka jest nazywana neowaskularną lub krwotoczną). Termin „jaskra neowaskularna” wprowadził Weis, łącząc neowaskularyzację tęczówki z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, choć to Salus zaobserwował jako pierwszy w 1926 roku naczynia krwionośne na tęczówce w przebiegu cukrzycy. / Okulista Gerkowicz Marek.
Jaskra neowaskularna jest oporna na leczenie farmakologiczne, a leczenie chirurgiczne pozostaje dużym wyzwaniem terapeutycznym. Dlatego przede wszystkim należy dążyć do zapobiegania chorobie poprzez dobre wyrównanie metaboliczne cukrzycy (które jest też oczywiście elementem leczenia). Jest bardzo ważne, aby wartość hemoglobiny glikowanej (HbA 1 c) była niższa niż 8%. Zasadniczym leczeniem jest fotokoagulacja laserowa siatkówki, zmniejszająca jej zapotrzebowanie na tlen. Zmniejsza to nowotworzenie się naczyń krwionośnych również na tęczówce. Klasyczne zabiegi chirurgiczne w jaskrze neowaskularnej są nieskuteczne. Wykonuje się wszczepy zastawek, filtrujących ciecz wodnistą do oczodołu, a także cyklodestrukcję ciała rzęskowego. W przypadkach skrajnych, w których z powodu wysokiego ciśnienia dochodzi do ślepoty, destrukcję ciała rzęskowego można wykonać poprzez krioaplikację, można też podać alkohol poza gałkę oczną. / Okulista Gerkowicz Marek.
Artykuł dotyczy “Cukrzycowej choroby oczu” i jest częścią cyklu. Niebawem opublikujemy kolejne zagadnienia związane z tematem.
Źródło: “Cukrzycowa choroba oczu” pod redakcję prof. dr. hab n. med. Edwarda Wylęgały i prof. dr. hab. n. med. Edwarda Franka
Zapraszamy na stronę www z rejestracją online > kliknij tutaj. Zobacz artykuł o cukrzycy > kliknij tutaj. Wejdź na www POZ > kliknij tutaj.
Jaskra 1
Jaskra 2