Kontynuacja artykułu “Jaskra 1” / Okulista Jasielska Monika.
Cały szereg parametrów przydatnych w rozpoznaniu i leczeniu jaskry można obecnie ocenić w badaniu za pomocą optycznej tomografii koherentnej.
Np. ocena grubości warstwy włókien nerwowych wokół tarczy nerwu II bardzo istotnym elementem wczesnego wykrywania jaskry. Wartości powyżej 0,5 wskazują na zaniki włókien nerwowych. Obecnie najczęściej wykonujemy bez bezpośredniego kontaktu z okiem. Czułość i swoistość tej metody w wykrywaniu jaskry wynoszą odpowiednio 60-98% oraz 90-95%. Należy pamiętać, że ubytek włókien nerwowych nie zawsze jest związany z jaskrą, a może być spowodowany innymi chorobami (druzy tarczy nerwu II, przednia i tylna neuropatia niedokrwienna, schizofrenia, Alzheimer, Parkinsonizm czy krótkowzroczność). Właśnie ten fakt powoduje możliwość obniżenia czułości badania w niektórych populacjach. / Okulista Jasielska Monika.
Średni prawidłowy poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego (ć.w.g.) wynosi 16 mmHg (w zakresie od 1 1 do 21 mmHg). Metody pomiaru obejmują pomiar w lampie szczelinowej według Goldmana metodą aplanacyjną, automatyczny pomiar falą powietrzną tonometrem air-puff, można także zastosować tonometr elektroniczny indukcyjny Icar albo tonometr ręczny typu tono-pen. Nadal stosuje się w wybranych sytuacjach konfrontacyjną tonometrię palpacyjną (szczególnie w przypadkach, w których z powodów anatomicznych nie jest możliwy pomiar instrumentalny).
Pole widzenia bada się automatycznie za pomocą perymetrów. W perymetrii statycznej bodziec świetlny jest nieruchomy, natomiast w perymetrii kinetycznej porusza się po czaszy urządzenia. Wczesne zmiany wykrywa się za pomocą perymetrii statycznej. Uszkodzenie pola widzenia w jaskrze zawiera: mroczki łukowate w górnym lub dolnym przedłużeniu plamy ślepej, tak zwane mroczki Bjerruma, które łączą się z plamą ślepą (mroczek Seidla), schód nosowy Roennego. Jeżeli mroczki łukowate połączą się, powstaje mroczek pierścieniowaty. Zejściowo pole widzenia w jaskrze jest lunetowe z zachowaną skroniowo wyspą widzenia. Ostrość wzroku nawet przy lunetowym widzeniu może być nieupośledzona.
Leczenie jest zależne od postaci jaskry i stopnia zaawansowania choroby. W jaskrze otwartego kąta przesączania rozpoczynamy od stosowania kropli w monoterapii. Ważne jest, aby stosowane krople były bez konserwantów. Obecnie lekami pierwszego rzutu są prostaglandyny i prostamidy. Kolejnymi lekami są beta-blokery, alfa 2-agoniści i inhibitory anhydrazy węglanowej. Celem terapii jest osiągnięcie ciśnienia docelowego, to jest takiego, przy którym nie dochodzi już do dalszej degradacji komórek zwojowych. Praktycznie chodzi o obniżenie wyjściowego ciśnienia wewnątrzgałkowego 0 25%. / Okulista Jasielska Monika.
Jaskra zamykającego się kąta wymaga rozpoczęcia leczenia od zabiegu chirurgicznego. Zwykle jest to wytworzenie otworu w obwodowej tęczówce za pomocą lasera. Dodatkowo, jeżeli istnieje taka konieczność, stosowane są miejscowo krople. Przez wiele lat stosowano w tej postaci jaskry parasympatykomimetyki powodujące zwężenie źrenicy, a tym samym odsunięcie nasady tęczówki od światła kąta przesączania (Pilocarpinum). Obecnie jednak, ze względu na działania niepożądane (krótkowzroczność, odwarstwienie siatkówki, bóle głowy), preparat ten stosowany jest głównie w leczeniu ostrego zamknięcia kąta oraz w testach diagnostycznych. Leczenie chirurgiczne stosujemy także wtedy, jeżeli leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne i mimo maksymalnej terapii farmakologicznej dochodzi do progresji zaburzeń pola widzenia. Również nietolerancja kropli ocznych może być wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Leczenie chirurgiczne można podzielić na wytwarzające nową lub wspomagające naturalną drogę odpływu cieczy wodnistej oraz zmniejszające wytwarzanie cieczy wodnistej. / Okulista Jasielska Monika.
Złotym standardem zabiegu filtrującego pozostaje trabekulektomia. Zabieg polega na wytworzeniu przetoki z komory przedniej oka do przestrzeni podspojówkowej pod klapką twardówki. Jest on wspomagany antymetabolitami podanymi miejscowo podczas zabiegu, w celu zmniejszenia zarastania przetoki poprzez włóknienie. Trabekulektomia jest zabiegiem z dużą ingerencją w tkanki oka, mogącą dawać szereg powikłań: powstawanie zaćmy, niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, makulopatię hipotoniczą, krwotoki wewnątrzgałkowe, jaskrę złośliwą, otorbienie i stan zapalny pęcherzyka filtracyjnego. / Okulista Jasielska Monika.
Artykuł dotyczy “Cukrzycowej choroby oczu” i jest częścią cyklu. Niebawem opublikujemy kolejne zagadnienia związane z tematem.
Źródło: “Cukrzycowa choroba oczu” pod redakcję prof. dr. hab n. med. Edwarda Wylęgały i prof. dr. hab. n. med. Edwarda Franka
Zapraszamy na stronę www z rejestracją online > kliknij tutaj. Zobacz artykuł o cukrzycy > kliknij tutaj. Wejdź na www POZ > kliknij tutaj.
Jaskra 1
Jaskra 3