Zaćma jest chorobą powszechną, której częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem.
Ocenia się, że zaćma odpowiedzialna jest za ponad połowę przypadków odwracalnej ślepoty na świecie. Istotą choroby jest rozwój zmętnienia w obrębie soczewki, który prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku. Zaćma starcza jest najczęstszą formą zaćmy nabytej i rozwija się po 40.-50. roku życia. / Zaćma w cukrzycy
Zabieg operacyjny usunięcia zaćmy uważany jest współcześnie za jedną z najskuteczniejszych technik chirurgicznych, prowadzącą do poprawy ostrości wzroku do poziomu 0,5 lub więcej u 94-98% pacjentów. W 2015 roku w krajach Unii Europejskiej wykonano 4,2 mln zabiegów usunięcia zaćmy. Operacja ta była najczęściej wykonywaną okulistyczną procedurą chirurgiczną w UE.
Pacjenci z cukrzycą (niezależnie od jej typu) chorują na zaćmę pięć razy częściej niż ogół populacji. Również średnia wieku pacjentów z cukrzycą, u których rozwija się zaćma, jest niższa niż u osób bez cukrzycy. Na podstawie wyników wieloośrodkowych badań epidemiologicznych (Wisconsin Beaver Dam Study, Australian Blue Mountains Study, German KORA-Age Study) stwierdzono, że rozwój zaćmy u pacjentów z cukrzycą jest 0 20 lat wcześniejszy niż w populacji ogólnej.
Rodzaje zaćmy nabytej / Zaćma w cukrzycy
Istnieje wiele rodzajów zaćmy. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych podziałów tej choroby. Pierwszy z nich to podział w zależności od warstwy soczewki, w której rozwija się zaćma:
a. zaćma korowa,
b. zaćma podtorebkowa,
c. zaćma jądrowa,
d. zaćma choinkowa.
W rzeczywistości choroba obejmuje jednak często różne warstwy soczewki. Z tego powodu w praktyce klinicznej bardziej użyteczny jest podział zaćmy w zależności od zaawansowania choroby. Według tego podziału podejmowane są decyzje dotyczące przeprowadzenia leczenia chirurgicznego:
a. zaćma początkowa,
b. zaćma dojrzała, w której zmętnienie obejmuje wszystkie warstwy soczewki,
c. zaćma przejrzała.
Można także podzielić zaćmę w zależności od przyczyny jej rozwoju:
a. zaćma starcza rozwijająca się wraz z wiekiem,
b. zaćma wtórna (wikłająca) w przebiegu innych chorób okulistycznych,
c. zaćma wtórna w przebiegu chorób układowych,
d. zaćma urazowa,
e. zaćma jatrogenna.
Artykuł dotyczy “Cukrzycowej choroby oczu” i jest częścią cyklu. Niebawem opublikujemy kolejne zagadnienia związane z tematem.
Źródło: “Cukrzycowa choroba oczu” pod redakcję prof. dr. hab n. med. Edwarda Wylęgały i prof. dr. hab. n. med. Edwarda Franka
Zapraszamy na stronę www z rejestracją online > kliknij tutaj. Zobacz artykuł o cukrzycy > kliknij tutaj. Wejdź na www POZ > kliknij tutaj.